Boross Péter a kommunizmus áldozatainak emlékműve ellen!
2006.08.16. 14:42
A kultusztárca után a Szabadságharcosokért Közalapítvány (SZKA) Boross Péter (MDF) vezette kuratóriuma is elutasította a csömöri ’56-os emlékmű pályázatát. Így eldőlt, hogy a magyar szabadságharcra, valamint a kommunizmus százmilliónyi áldozatára egyszerre utaló mű felállítását csak közadakozással fedezik. Nos, igen, Boross is csak egy áruló MDF-es...
Az emlékmű már elkészült az agglomerációs településen.
„A Magyar Nemzet júliusi cikke után meglódult az adakozási kedv, a szoborállítás húszmillió forintos költségének fele már öszszegyűlt” – mondta lapunknak a Csömöri Polgári Liga által létrehozott Gloria Victis Közhasznú Alapítvány kuratóriumi elnöke, Mátyás Sándor, aki keserűségét fejezte ki amiatt, hogy a csömöriek a Szabadságharcosokért Közalapítvány 50. évfordulós pályázatán sem nyertek. „Nem harmonizál ’56 gondolatával” – Mátyás Sándor szerint így indokolta meg szóban Frücht Klára SZKA-titkár, hogy a kuratóriumi tagok miért utasították el a pályaművet. A titkár elárulta: a tagok szavazáskor mindig Boross Péter elnök kezét figyelik. Borosst nem sikerült elérnünk.
Bár Víg János szobrászművész, operaházi díszletek megálmodója, a Grassalkovich-kastély restaurátora tervezte az emlékművet, azt a Képzőművészeti Lektorátus még Bozóki András kultuszminisztersége alatt szájbarágósnak nevezve elutasította. Így a terv nem részesülhetett 3,5 milliós támogatásban. Az SZKA pályázata egymilliót ért volna.
„A vérbeli ötvenhatosoknak tetsző emlékművet mi építjük fel, valójában tehát a Felvonulási téren 650 millióért épülő, rozsdatemetőre emlékeztető, hivatalos alkotás az alternatív” – vélte Mátyás Sándor. Az adakozás lehetőségéről a gloriavictis.hu internetes oldalon vagy a 06-28/445-602 telefonszámon kapható információ.
MNO
|